مهارت هایی برای سخنرانی به زبان انگلیسی

  • خانه
  • مهارت هایی برای سخنرانی به زبان انگلیسی
 می توان  گفت سخنرانی به زبان انگلیسی جزو مهارت هایی است که برای دانشجویان غیر انگلیسی زبان در کشورهای انگلیسی زبان مورد نیاز است. داشتن مهارت برای سخنرانی به زبان انگلیسی مورد نیاز بسیاری از زبان آموزان می باشد. تقویت لهجه، به کار گیری صحیح کلمات، رعایت کردن رسمیت عبارات از جمله مواردی است که برای سخنرانی به زبان انگلیسی نیاز است.
باید گفت که سخنرانی حتی به زبان مادری هم در یک جمع کوچک و یا حتی بزرگ کار آسوده ای نیست چه برسد به زبان انگلیسی که باید تسلط و تمرین کافی داشته باشید و در برخی موارد هم داشتن اعتماد به نفس بالا! پس در این مقاله مهارت هایی برای سخنرانی به زبان انگلیسی را به اطلاع شما عزیزان می رسانیم. ما را همراهی کنید.
 
 
 

تقویت زبان انگلیسی برای سخنرانی

افرادی که در کشور های انگلیسی زبان تحصیل می کنند و یا برای اشتغال به کار مشغول هستند حتما در آینده مجبور خواهند بود که در جمعی به زبان انگلیسی صحبت کنند و برای این که یک سخنرانی انگلیسی موفق داشته باشند باید برخی از مهارت های خود را تقویت و تمرین کنند. به عنوان مثال مهارت هایی برای سخنرانی به زبان انگلیسی مهم است شامل موارد زیر می باشد:
• رعایت کردن قواعد و قوانین دستوری و استفاده از بهترین ساختارهای گرامری
• به کاربردن مناسب ترین اصطلاحات انگلیسی که در آن مهارت های ادبی رعایت شده است.
• به کارگیری تلفظ صحیح و واضح عبارت 
• از عبارات و اصطلاحت پر کاربرد سخنرانی استفاده کنید.
احتمالا با خودتان می گویید که این مهارت ها را چگونه باید کسب کنید؟ شما می توانید با شرکت در کلاس های بحث آزاد و تقویت مهارت های گفتاری در آموزشگاه ها و موسسات آموزشی مهارت های سخنرانی به زبان انگلیسی را کسب کنید.
کلاس های بحث آزاد، TED Talk و Critical Thinking از جمله کلاس هایی هستند که به شما در این زمینه کمک بسیاری خواهند کرد.
 
 
 

روش های انتقال پیام برای سخنرانی به زبان انگلیسی

شما برای هر سخنرانی و کنفرانسی علاوه بر زبان جاری باید روش معمول صحبت کردن مانند روش های بصری و زبان بدن که برای انتقال پیام استفاده می شود را کسب کنید. در نظر داشته باشید که اگر سخنران مهارت های خوبی را داشته باشد باید از زبان بدن و روش های بصری هم در سخنرانی استفاده کند تا بتواند به بهترین شکل منظور و مفهوم خود را به مخاطبان برساند.
 

روش بصری برای سخنرانی به زبان انگلیسی

امروزه پیشرفت بسیاری در فناوری و ابزار های انتقال اطلاعات داشته ایم و رایانه نقش بسیار وسیعی در انتقال اطلاعات دارد. از این رو در سخنرانی ها و همایش از برنامه پاورپوینت و غیره برای ارائه مطلب و تنوع بخشیدن نیز استفاده می کنند. اسلایدهایی که برای سخنرانی ها آماده می شوند تنوع بسیاری در آن ها می باشد تا به درک بهتر موضوع کمک کند.
در اسلایدها خوب است که از نمودارهای واضح استفاده کنید که بیان کننده خلاصه آمار سخنرانی شما باشد. اینفوگرافیک ها به مخاطبان حاضر در سخنرانی کمک می کند تا علت، نتیجه و رویداد را بهتر درک کنند.
 
 
 

زبان بدن برای سخنرانی به زبان انگلیسی

زبان بدن و یا BODY LANGUAGE به حرکات خودآگاه و یا ناخودآگاه اجزای بدن در سخنرانی گفته می شود که ممکن است گفته های گوینده را تایید و یا رد کنند. موردی که در زبان بدن مهم است به کار گیری صحیح از حرکات دست و صورت در راستای رساندن مفهوم بهتر موضوع به مخاطب است. زبان بدن پیچیدگی های بسیاری دارد و شما می توانید با مطالعه و تحقیق شناخت بیشتری نسبت به زبان بدن داشته باشید.
در نظر داشته باشید که استفاده صحیح از زبان بدن موجب می شود که سخنرانی جذاب تری داشته باشید و مخاطب با حوصله بیشتری به سخنرانی توجه می کند. همچنین می توانید به عنوان روش کمکی برای ارائه مطالب انگلیسی به مخاطبان غیر انگلیسی زبان باشد. در نتیجه زبان بدن جز مهارت هایی برای سخنرانی به زبان انگلیسی می باشد که تاثیر بسیاری هم دارد.
 
 
 

مباحث گفتاری برای سخنرانی به زبان انگلیسی

مباحث گفتای همان موضوع سخنرانی از طریق کلام است که به مخاطبان می دهید و مهم ترین آن رعایت دستور زبان و ادبیات زبان جاری در سخنرانی است که باعث منتقل کردن درست مفاهیم و مقاصد سخنران می شود. در سخنرانی به زبان انگلیسی نیاز است که  در انتخاب جملات، کلمات، عبارات و اصطلاحات دقت داشته باشید و اگر یک سخنرانی انگلیسی پیش رو دارید سعی کنید متن سخنرانی را از نظر دستور زبانی و ادبی ویرایش کنید.
 
 
 

تاثیر لهجه و تلفظ در سخنرانی به زبان انگلیسی

یکی دیگر از مهارت هایی برای سخنرانی به زبان انگلیسی لهجه سخنران است، با وجود این که لهجه گوینه نشان دهنده سطح دانش او و توانایی سخنران نیست ولی می تواند در بخش نتخودآگاه ذهن مخاطبان تاثیر داشته باشد. به عنوان مثال این موضوع قابل انکار نیست که یک سخنران با لهجه آلمانی یا ژاپنی نسبت یک بومی در لندن تثیرگذار کمتر در ذهن شنونده دارد و این موارد متاسفانه در تمام دنیا وجود دارد.
 
 

 

قسمت های مختلف سخنرانی را رعایت کنید

متن از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که شامل مقدمه، نتیجه گیری، معرفی و موضوع اصلی می باشد. سخنران باید بتواند مطالب را به گونه ای ارائه دهد که موجب خستگی مخاطبان نشود و مطالبی را که در هر بخش ارائه می دهد به ترتیب از کم اهمیت تا با اهمیت ترین ارائه دهد. در ارائه کنفرانس و سخنرانی به زبان انگلیسی باید به این نکته توجه داشته باشید گوش دادن به زبان انگلیسی برای افراد غیر انگلیسی زبان ممکن است از حوصله مخاطب خارج شود در نتیجه رعایت کوچک ترین نکته ها می تواند از این امر جلوگیری کند.
 
 
 
 

در سخنرانی به زبان انگلیسی ارتباط چشمی برقرار کنید

از ویژگی های یک سخنران خوب این است که ارتباط چشمی گوینده با مخاطبان است. در سخنرانی به زبان انگلیسی برای غیر انگلیسی زبان رعایت کردن ارتباط چشمی، موجب جذب توجه و دقت هرچه بیشتر مخاطبان می شود. همان طور که می دانید که در یک سخنرانی به زبان انگلیسی توجه مخاطبین برای درک هرچه بهتر مقصود و منظور گوینده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 

استفاده از فناوری برای سخنرانی به زبان انگلیسی

استفاده از ویدیو پرژکتور از روش های ارائه مطلب در سخنرانی ها می باشد. استفاده از روش های مختلف فناوری انتقال پیام را از یکنواختی خارج می کند. قب از سخنرانی باید اسلایدهای پاورپوینت، نکته ها، موارد مهم و غیره را آماده کنید و در پاورپوینت از رنگ ها و اسلایدهای جذابی استفاده کنید که نظر مخاطبان را به مطلب مورد نظر جلب کنید و هم استفاده از گرافیک و رنگ ها در اسلاید های متنوع برای مخاطبین جالب و خوشایند است.
 
 
 
 

نظر دهید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند