چگونه برای اپلای کردن، یک SOP خوب بنویسیم؟

  • خانه
  • چگونه برای اپلای کردن، یک SOP خوب بنویسیم؟

کلمه sop مخفف عبارت statement of purpose می باشد. به عبارتی متنی است که انگیزه شخصی خود را از ادامه تحصیل در رشته مورد نظرتان، بیان می کنید.
یکی از ویژگی های sop این است که نباید خیلی طولانی باشد باید حداقل دو صفحه برای آن اختصاص دهید. 


در سایت های دانشگاه ممکن است با sop های متفواتی مواجه شوید که همه ی آنها همان متنی است که شما هدف خود را از تحصیل خود می نویسید:


•letter if intent
•a statement of intent
•a personal statement


برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

چگونه برای اپلای کردن، یک SOP خوب بنویسیم؟


‏SOP چیست؟

برای پذیرش در دانشگاه ها، sop یک مدرک تحصیلی مهم محسوب می شود. این انگیزه نامه یا sop نشان می دهد شما چه کسی هستید، چرا در خواست داده اید و…
Sop خصوصیات شما را نیز به عنوان یک متقاضی عرضه می کند و حتی مهارت نوشتن شما را نشان می دهد. و همچنین وقتی به دانشگاه های خارج از کشور می روید مقاله هایی طوالانی تر باید بنویسید مثلا 10 تا 20 صفحه، پس باید نوشتن همچین مقاله ای برای شما عادی باشد.
 

تفاوت SOP با GTE

کلمه GTE مخفف کلمه genuine temporary entrant می باشد. که بیشتر برای سفارت و دانشگاه های استرلیا در خواست داده می شود. که دز آن شما باید توضیح و دلیلی بیاورید که چرا قصد دارید به استرلیا بروید و در آنجا اقامت کنید. انگیز نامه GTE هم مانند انگیز نامه SOP  برای سفارت و دانشگاه های استرلیا باید نوشته شود.


تفاوت SOP با EOI

کلمه ی Eoi مخفف عبارت experession of interest می باشد. این انگیزه نامه برای اولای کردن ویزا در سفارت استرلیا است. در این انگیزه نامه استعداد و و رتبه ی شما وارد می شود و طبق آن نمره شما داده می شود. 


یک SOP خوب چه مزایایی دارد؟ 
برای نوشتن sop باید به روی روزمه خود دقت زیاد داشته باشید تا اطلاعات خود را دقیق و‌ درست کامل کنید. بعد از اینکه روزمه خود را کامل کردید.

 

چگونه برای اپلای کردن، یک SOP خوب بنویسیم؟


در SOP خوب چه مواردی را اضافه کنیم؟ 

در Sop نیز به سابقه ی کاری و تحصیلی شما نیز سر و کار دارند. شما باید حتما بیان کنید در گذشته چه شغلی داشته اید و شغل شما با رشته تحصیلی شما چه ارتباطی دارد. 
لازم به ذکر است که بدانید باید در مورد برنامه ای که دارید برای فارغ التحصیلی در Sop دارید صحبت کنید. همچنین باید بیان کنید که بعد از تحصیل مردن می خواهید به کشور خودتان برگردید و یا به عنوان یک استاد در دانشگاه تدریس کنید و یا در بیزینس فعالیت کنید. 
یکی دیگر از مواردی که شما باید در مورد آن صحبت کنید درباره ی اساتیدی که قبلا داشته اید و همچنین اساتیدی که می خواهید تحصیل خود را زیر نظر او ادامه دهید. همچنین صحبت کردن در مورد دلیل انتخاب این اساتید و نقش آنها در موفقیت شما. 


نکات مهم برای نوشتن SOP مناسب

•انگیزه نامه شما نباید دارای هیچ خطایی باید مثلا غلط املایی یا مشکلات گرامری 
•از نوشتاری قوی و مختصر استفاده کنید
•از نوشتن جملات تکراری خوددرای کنید
•نوشتن متن با زبان غیر رسمی و خودمانی پرهیز کنید

امتیاز 5 از 5 | از بین امتیاز دهنده به چگونه برای اپلای کردن، یک SOP خوب بنویسیم؟ ⭐⭐⭐⭐⭐

نظر خود را به اشتراک بگذارید قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند

چطور میتونم کمکتون کنم؟