چگونه تلفظ انگلیسی را آموزش دهیم؟

  • خانه
  • چگونه تلفظ انگلیسی را آموزش دهیم؟

تلفظ انگلیسی سخت است، به خصوص برای افرادی که زبان انگلیسی زبان دوم آنها محسوب می شود. برای اینکه تلفظ عالی در زیان انگلیسی داشته باشید از مصوت ها و صامت ها تمرین را شروع کنید.  صدا های مختلف را برای زبان آموزان باید با وضوح بالایی آموزش داد، چون اگر از همان ابتدا غلط یاد بگیرند یاد گرفتن تلفظ صحیح برای آنها سخت می شود. به زبان آموزان آموزش دهید که چگونه باید در تلفظ کردن از لب و زبانشان استفاده کنند درک کردن مهارت گویشوران بومی یک مهارت کلیدی محسوب می شود.

 

چگونه تلفظ انگلیسی را آموزش دهیم؟

 

معرفی صداهای پایه برای آموزش تلفظ انگلیسی

برای یاد گرفتن صدا های پایه حتما باید قوانین مبتدی آواشناسی را کار کنید. برای ابتدای کار از الفبای لاتین استفاده کنید. سعی کنید تا حرف ها و صامت ها را از هم تشخیص دهید. لازم به ذکر است که در هر کجای کلمه بک مقوت داشته باشد. در برخی از موارد حرف y به عنوان مصوت شناخته می شود. تمامی قانون های مصوت ها مانند مصوت ها کوتاه هستند یا بلند را مورد بررسی قرار دهید. 
لازم به ذکر است زمانی که دو مصوت در کنار هم هستند مصوت اول بلند خوانده می شود و مصوت دوم کوتاه یا خاموش است. مانند: سعی _ مهره

 

به زبان آموزان یاد دهید که چگونه صداهایی تولید کنند که صامت ها را ترکیب کنند

بعد از اینکه صامت های ساده را زبان آموزان آموختند مثل:
‏“l”، “r” و “s” ترکیب های صامت را به آنها آموزش دهید.

مثل: ch”، “dr”، “gr”، “pr”، “sh”، “sl” st” و ” tr


ممکن است تمامی این ترکیبات‌ به صورت هماهنگ در زبان های دیگر وجود داشته باشد، و شاید برخی از زبان آموزان با صداهایی که فقط منحصر‌ به زبان انگلیسی می باشد، مشکل دارند. برای نمونه ترکیب “th” خیلی کم در زبان های دیگر وجود دارد، برای همین تلفظ کردن و تسلط بیشتر فراگیران ‌ ESL سخت است. 

 

چگونه تلفظ انگلیسی را آموزش دهیم؟

 

تمرین صداهای نا آشنا

زمانی که زبان آموزان صدایی را نمی توانند تلفظ کنند آنها را دلداری بدهید و سعی کنید تا تلفظ درست را به آنها آموزش دهید. برای مثال صدای  “th” برای زبان آموزان زبان دیگر سخت است و زمانی که نمی توانند آن را تلفظ کنند صدای “t”، “f” یا ” s.” را به جای آن جایگزین می کنند. با توجه به زبان مادری زبان آموزان صداهایی مانند “l”، “r” و “g”  برای آنها سخت می باشد. 
بیان کردن تفاوت بین صداهای “b” و “v” یا “b” و “p” نیز برای زبان آموزان مشکل دار است. ‌
نکته ی مهم دیگر این است که حتما به زبان آموزان تاکید کنیدنلفظ کردن صدای آشنا به جای صدای اصلی باعث تفاوت معنایی هم می شود. 

 

تمرین ریتم و استرس در تلفظ انگلیسی

اگر زبان آموزان ESL می خوانند به یاد داشته باشید که زبان های بومی زبان آموزان هجای یا زمانی است. زبان آموزان دقت داشته باشند که  تاکید کردن برای هر کلمه یا هر سیلاب به طور یکسان استفاده می شود. همچنین زبان انگلیسی، کلمات و هجای خاص به دلیل انتقال دادن معنی، احساسات و تمرکز کردن استفاده می شود. مثلا در زبان هایی مانند فرانسوی، ایتالیایی و اسپانیایی صحبت کردن سریع می باشد. در زبان چینی نیز ‌صدا ها می توانند کلمات فردی را تغییر دهد، اما ریتم و استرس بر پیام بیانیه یا احساسی  که منتقل می شود تاثیر نمی گذارد. 

 

توضیح تبدیل و کاهش صداها

تلفظ طبیعی انگلیسی و صدای شو را برای زبان آموزان توضیح دهید. اسچوا صدایی شبیه به u کوتاه دارد، مثل فنجان یا مثل در حدود. 
این صدا یکی از صدای های معروف در زبان انگلیسی می باشد و زمانی که شما از آن استفاده کنید تلفظ طبیعی تر به نظر می رسد. 
مثال هایی برای شوا: “o” در کلمه ی “دکتر”، “a” در کلمه ی “جادوگر” و “e” در کلمه ی “تابستان”. 
صدای اسچوا بیشتر برای کاهش کلمات استفاده می شود.

نظرات کاربران ( 116 بازدید کننده )

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند

چطور میتونم کمکتون کنم؟