تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی

  • خانه
  • تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی

از جمله مهارت های مهم و ضروری در یادگیری زبان انگلیسی و سایر زبان ها تقویت دایره واژگان و یا همان VOCABULARY می باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته با بلد بودن کلمات و ضعف در گرامر شاید به اشتباه صحبت کنید اما می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. اما بر عکس اگر گرامر شما خوب باشد و دایره لغات ضعیفی داشته باشید گرامر قوی شما چندان به کار نخواهد آمد چرا که ابزار اصلی برقراری ارتباط را ندارید. زبان انگلیسی جزو پر واژه ترین زبان دنیا می باشد و همچنان کلمات جدید هم به آن اضافه می شود از این رو اساتید زبان و زبان آموزان هم پیوسته باید دایره واژگان زبان انگلیسی خود را تقویت کنند.
 تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی کار پیچیده ای نیست و ما در این مقاله ما رعایت چند نکته به شما کمک می کنیم تا دایره واژگان زبان انگلیسی را تقویت کنید. همراه ما باشید.

 

 

یک واژه نامه شخصی داشته باشید

از قدیمی ترین روش های تقویت دایره لغات این است که یک واژه نامه شخصی داشته باشید. افراد بسیاری در طول تحصیل یک دفتر لغت شخصی داشته اند که این کار چندان جذاب و مدرن نیست اما از موثر ترین روش های تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی است. اگر به نوشتن کلمات در دفتر علاقه ندارید می توانید این کار را در گوشی و یا تبلت خود انجام دهید و از طریق بسیاری از اپلیکیشن ها مطالب را برای همیشه در گوشی خود ذخیره داشته باشید.
پیشنهاد می شود به جای آن که کلمات را به صورت ترتیب الفبا یادداشت کنید آن ها را طبق موضوع دسته بندی کنید به عنوان مثال یک دسته بندی می تواند FRUITS نام داشته باشد و شما واژه های مربوط به میو ها، خوراکی و غیره را در آن دسته یادداشت کنید.

 

 

هر کلمه جدیدی را که یاد می گیرید مفهوم دهید

مطالعات صورت گرفته نشانگر این است که مغز ما کلمات و جملاتی را به خوبی یاد می گیرد که به یک تصویر و یا مفهومی ربط داشته باشد به عنوان مثال برای یاد گرفتن و درک کلمه ی WET که به معنای خیس و مرطوب است آن را به آن را به هوای بارانی و خیس شدن لباس ربط دهید تا بتوانید مفهوم آن را به خوبی درک کنید و در ذهنتان ماندگار شود. این ارتباط ها کافی است که از نظر شما صحیح باشد و لازم نیست برای همه از نظر منطقی با عقل سازگار باشد.

 

 

تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی با دیکشنری

منظور از تقویت دایره لغات زبان انگلیسی با استفاده از دیکشنری یا همان فرهنگ لغت این نیست که شما از ابتدا تا انتهای دیکشنری را مطالعه کنید و نتیجه ای نخواهد داشت. با این حال امکان دارد لغت نامه ها را بتوان به عنوان بهترین کتاب برای افزایش دایره لغات انگلیسی دانست و از آن جایی که بسیاری از لغات انگلیسی معنا های متفاوتی دارند از طریق دیکشنری ها می توان برای درک معنای واژگان زبان نیز صدای لغات انگلیسی و همچنین به نحوه خواندن انگلیسی کاربرد داشته باشد. در نتیجه اگر با کلمه ی جدیدی رو به رو شدید و قادر به درک معنی آن نبودید می توانید از فرهنگ لغات استفاده کنید.

 

 

برای تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی تکرار کنید

همان طور که می دانید تکرار روش بسیار موثری در روند کاری مغز انسان دارد و به این صورت است که هرآنچه برایش تکرار شود را بهتر ثبت می کند. البته که این موضوع تنها برای دایره واژگان زبان انگلیسی نیست و مهارت های دیگر هم به این صورت است. برای تقویت دایره ئاژگان زبان انگلیسی تکرار کلمات را برای خود تبدیل به یک عادت روزمره کنید و هر روز آن ها را با خود تکرار کنید. مطمئن باشید که نتیجه بسیار مطلوبی خواهید گرفت.

 

 

کلمات را تجزیه و تحلیل نمایید

سعی کنید در زمان مطالعه یک متن انگلیسی از دیکشنری کم تر استفاده کنید و به جای آن هر وقت با کلمات جدیدی رو به رو می شوید تلاش کنید معنای آن را در متن حدس بزنید و پس از مدتی خواهید دید که بدون نیاز به دیکشنری معنای لغات را درک می کنید. لازم به ذکر است که حدس زدن معنای کلمات با توجه به محتوا از مدرن ترین روش های تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی می باشد و به طور قطع ارزش امتحان کردن را دارد و تاثیر خوبی دارد چرا که در آزمون های بین المللی مانند آیلتس به این مهارت نیاز خواهید داشت و به شما کمک بسیاری می کند.

 

 

از بازی ها و اپلیکیشن ها کمک بگیرید

از موثر ترین موارد تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی استفاده از بازی ها و اپلیکیشن ها می باشد. امروزه اپلیکیشن های بسیاری مانند MEMRISE، DUOLINGO و QUIZUP وجود دارد که کمک بسیاری در یادگیری زبان انگلیسی به زبان آموزان می کند. این نرم افزار ها به شکل واژه محور به آموزش زبان انگلیسی می پردازد و از روش تکرار برای یادگیری بهتر واژگان استفاده می کند. این آپ ها همیشه در دسترس هستند و معمولا محدودیت زمانی خاصی را ندارند در نتیجه در هر زمانی می توانید از آن ها استفاده کنید. بسیاری از آن ها به صورت بازی طراحی شده اند که می تواند کمک خوبی به تقویت دایره لغات زبان انگلیسی شما کند.

 

 

خودتان را غرق یادگیری واژگان انگلیسی کنید

پیشنهاد ما به شما این است که خودتان را غرق یادگیری زبان انگلیسی کنید. به عنوان مثال اگر به موسیقی علاقه دارید آهنگ های انگلیسی گوش کنید و یا اگر با تماشای فیلم لذت می برید فیلم ها را بدون دوبله و با کم ترین کمک از زیر نویس تماشا کنید. همچنین شما می توانید از مجلات، کتاب ها، پاکدست و اخبار های زبان انگلیسی کمک بگیرید و عادتی برای خود به وجود آورید که پایه اصلی دایره لغات زبان انگلیسی را به وجود آورید.

 

 

هدف معینی را برای خود تعیین کنید 

لازم است بدانید که زبان آموزان بسیاری موارد بالا را رعایت کرده اند اما پیشرفتی در تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی آن ها نداشته است و دلیل آن می تواند نداشتن هدف و انگیزه در بین آن ها باشد که در برخی موارد موجب می شود که به طور کل یادگیری را کنار بگذارند. سعی کنید برای خودتان تعداد مشخصی کلمه برای یادگیری مشخص کنید و بهتر است از آن ها جلوتر پیش نروید. امکان دارد میزان تمرین شما در ابتدای کار بسیار نباشد اما با گذشت مدتی این ضرورت بیشتر احساس می شود و شما باید تمرین خود را بیشتر کنید تا پیشرفت بسیاری را داشته باشید.

 

 

نظر دهید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند