چگونه درک مطلب انگلیسی خود را تقویت کنیم؟

  • خانه
  • چگونه درک مطلب انگلیسی خود را تقویت کنیم؟

برای اینکه مفهوم یک متن را بفهمیم باید با لغات آشنا شویم و همچنین ساختار جمله! درک مطلب فراتر از لغات و یا گرامر است.
خواندن متن های دشوار و سخت باعث می شود که سطح شما بالاتر برود و سریع تر یاد بگیرید.
خواندن یک متن همیشه دو سو دارد:
خواندن به صورت تیتر وار و سریع.
 خواندن با دقت.
برخی به کمک دیکشنری تمام متن را می خوانند که این کار درستی نیست چرا که پیدا کردن معنی همه کلمات دشوار بسیار سخت و خسته کننده است و در نیمه های متن نا امید می شوید. و چون مطالعه را قطع می کنید شاید در آخر متن چیزی متوجه نشده باشید. 
برای تقویت درک مطلب  انگلیسی خود تا پایان متن با ما همراه باشید.

 


 
درک مطلب در زبان انگلیسی چیست؟

 

هرچه قدر درک مطلب بهتر باشد. یادگیری مطلب نیز آسان است. درک مطلب اطلاعاتی است که به صورت نوشتاری یا گفتاری در اختیار ما قرار می گیرد. اگر در تلفظ لغات مشکل دارید حتما از دیکشنری استفاده کنید تا تلفظ لغات سخت راکامل بیاموزید. قبل از خواندن متن، به عنوان آن توجه کنید به این صورت یک درک کلی از متن پیدا می کنید و با توجه به تجارب و اتفاقات گذشته، می توانیم اتفاقات متن را حدس بزنیم. با این کار ذهنمان آماده می شود و سریع تر پیش می رویم. پس از این مراحل باید به صورت روزنامه وار شروع به خواندن کنیم. البته این را هم بگوییم که مهم نیست معنای همه کلمات را بدانیم بلکه کلمات تأثیرگذار در متن مورد توجه ماست. (مثل اسامی و افعال) و معنی کلمات دیگر را حدس بزنیم و یک درک کلی از متن بیابیم. با این روش می توانیم با خواندن یک پاراگراف، متن پاراگراف بعدی را هم حدس بزنیم.

 

 

خواندن سطحی روزنامه وار متن انگلیسی

 

قبل از خواندن دقیق متن اول به تیتر موضوع و تصاویر متن نگاه می کنیم. و این باعث می شود به گونه ای بفهمیم که قرار است در مورد چه موضوعی مطالعه کنیم. ابتدا شروع به مطالعه متن به صورت روزنامه وار می کنیم، در خواندن روزنامه وار نیازی به دانستن تمامی معنی لغات نیست. و باید بیشتر به فعل و اسم توجه داشته باشیم.
حتی اگر معنی لغات را نمی دانیم سعی کنیم آن را معنی کنیم و به ادامه متن بپردازیم.
در نتیجه هدف ما از خواندن روزنامه وار درک کردن متن است سپس متن را به صورت کاملا دقیق می خوانیم و به معنی همه ی لغات نیز توجه می کنیم.
 در این مرحله حتی با خواندن روزنامه وار متن، دایره لغات شما نیز افزایش می یابد. اگر علاقه ای به متن نداشتید و برایتان جذابیتی نداشت بهتر است از خواندن دقیق متن صرف نظر کنید. چرا که در این مرحله باید کلمات دشوار را در دیکشنری بررسی کنید.

 

 

بعضی از پاراگراف ها در متن را بلند بخوانید

 

سعی کنید پاراگراف ها را با صدای بلند برای خود بخوانید این کمک می کند قسمت هایی که سخت است و متوجه نمی شوید را بهتر یاد بگیرید. بلند خواندن سرعت روخوانی شما را کمتر می‌کند و همین باعث می شود مفهوم جمله را بفهمید
اما همیشه بلند خواندن خوب نیست چون زمانی که همه ی متن یا جمله ای را بلند بخوانید ممکن است از یادتان برود و فراموش کنید. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید، قسمتی از جملات که مفهوم آن سخت است با صدای بلند و بقیه جمله ها را با صدای آرام بخوانید یعنی ترکیبی از صدای بلند و آرام، این روش مشکل شما  را رفع می کند و برای یادگیری تلفظ دقیق کلمات بسیار مناسب است چرا که اگر کلمه ای اشتباه تلفظ شود از نظرتان غیر واقعی است و به دنبال تلفظ درست آن کلمه می روید.

 

 

آنچه را که در متن خوانده اید برای فردی توضیح دهید

 

یکی از روش های بهتر یادگیری این است که هر آنچه که آموختید برای بقیه توضیح دهید تا به خاطر بسپارید، همچنین این کمک می کند که تسلط بیشتری به زبان داشته باشید. با این روش همه ی آنچه را که متوجه شدید برای فردی توضیح می دهید و هم برای مکالمه و هم برای رساندن منظور خودتان به فرد مقابل بسیار مناسب است. گاهی برخی از زبان آموزان به خوبی متوجه متن می شوند اما در توضیح آن برایشان دشوار است. این یعنی اینکه فرد در مکالمه ضعف دارد. برای هر زبان آموزی ممکن است لغات جدیدی که یاد می گیرد از یادش برود. راحت ترین کار برای به خاطر سپردن لغات این است که هر روز آن ها را مرور کرده یا در جملات و مکالمات خود استفاده کنید. این کار به جا افتادن لغات و مسلط شدن به زبان کمک می کند.

 

 


به حرف ربط داخل جملات در متن دقت کنید

 

زمانی که شما صحبت می کنید استفاده از حرف ربط به تقویت روان صحبت کردن شما کمک می کند.
حرف ربط ((Conjunction یک دستور به زبان انگلیسی یا همان گرامر است. استفاده از این حرف ربط تاثیر زیادی در صحبت کردن ما دارد.
زبان انگلیسی چون دارای لهجه خاصی است وقتی شما آن را اولی و کامل یاد بگیرید جذابیت خاصی دارد. اگر بین مردم آن ها که انگلیسی صحبت کنید هرچه مکث و توقف شما بین جملات کمتر باشد صحبت کردن شما جذابیت زیادی برای آن ها دارد.
حرف ربط، حروفی است که با اتصال جملات کوتاه به هم جملات طولانی تر ایجاد می کند.

 


 
برای تقویت درک مطلب انگلیسی کلید واژه ها را در متن شناسایی کنید

 

قبل از خواندن ریدینگ به نکات زیر توجه کنید:
برای لغاتی که بیشتر از یک بار تکرار می شوند.
لغاتی که در اطراف در مکان ها مختلف می بینید .
لغاتی سخت که در جملات کوتاه به کار می رود.
همیشه لغات کلیدی و مهم را هایلایت کنید این کار باعث می شود لغاتی که مهم هستند را توجه بیشتری داشته باید و همچنین لغات مهم را گم نکنید.

 

 

نظر دهید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند