GMAT (جی مت)

 GMAT

آزمون GMAT یا به طور کاملتر Graduate Managment Admition  آزمون استانداردی است که دانشگاه ها و مدارس بازرگانی بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان دنیا و حتی غیر انگلیسی زبان دنیا از آن به عنوان معیار بسیار مهمی برای پذیرش دانشجو در مقطع فوق لیسانس و دکترا استفاده می شود.

محتوای آزمون

1.آزمون نوشتاری Analytical writing assessment

در این بخش یک essay با موضوعی که مشخص شده را در عرض 30 دقیقه می باید نوشت. امتیاز این بخش از 0 تا 6 است که 6 بالاترین امتیاز ممکن است.

2.آزمون استدلال یکپارچه Intergrated reasoning

این بخش دارای 12 سوال می باشد که ظرف 30 دقیقه می بایست پاسخ داده شوند. امتیاز این بخش از 1 تا 8 است که 8 بالاترین امتیاز ممکن است.

3.آزمون کمی Quatitative

این بخش دارای 37 سوال می باشد که ظرف 75 دقیقه می بایست پاسخ داده شود. همچنین سقف امتیاز این بخش 60 می باشد.

4.آزمون کلامی Verbal

این بخش دارای 41 سوال می باشد که ظرف 75 دقیقه می بایست پاسخ داده شود. امتیاز این بخش نیز بین 0 تا60 می باشد.

نکات مهم آزمون GMAT 

1.آزمون GMAT  یک آزمون استاندارد بوده که هر فردی که قصد ادامه تحصیل  در مقاطع بالاتر از لیسانس را در رشته های مدیریتی در دانشگاه های آمریکا،کانادا و انگلیس و حتی بسیاری از دانشگاه های اروپا و آسیای شرقی را داشته باشد می بایست نمره خوبی از آن اخذ کرده باشد.در واقع کسانی که ساکن آمریکا یا کانادا  هستند و به اصطلاح بومی این کشورها محسوب می شوند  نیز باید این آزمون را بدهند.

2.نمره نهایی آزمون GMAT بین 200 تا 800 می باشد که براساس  نمرات دوبخش کمی و کلامی داده می شود . نحوه محاسبه امتیاز و تبدیت 60-0 به 800-200 توسط کامپیوتر انجام می گیرد.

3.نمرات آزمون رایتینگ و استدلال یکپارچه تاثیری در نمره نهایی آزمون نداشته و نمره هرکدام به صورت جداگانه ارایه میشود. درواقع تنها برخی از دانشگاه های مدیریتی نمرات این دو بخش برایشان مهم می باشد ولی بیشتر دانشگاه ها صرفا نمره اصلی که بین 800-200 می باشد را ملاک سنجش  و انتخاب خودشان قرار می دهند.

4.ترتیب طرح سوالات در آزمون به همان نحوی است که در بالا اشاره شده است . بعد از آزمون استدلال یکپارچه 8 دقیقه استراحت و بعد از آزمون کمی هم 8 دقیقه استراحت وجود دارد که داوطلب می تواند به انتخاب خودش از آن صرف نظر کند.

5.آزمون GMAT بیش از سه ساعت و نیم طول میکشه و اگر قصد دارید  برای این آزمون اقدام کنید حواستون باشه که این آزمون یک ماراتن نفس گیر می باشد.

6.اعتبار این آزمون برخلاف آیلتس و تافل  که 2 سال می باشند تا 5سال  است.

7.در این آزمون می توان 5 دانشگاه را انتخاب کرد  که نمره آزمون به آنها گزارش شود . بیش از آن را باید به ازای هر دانشگاه 25 دلار پرداخت کرد.

8.ثبت نام در این آزمون از طریق سایت www.mba.com انجام میشود  و فقط نیاز به کارت اعتباری می باشد

9.بین دو آزمون GMAT حداقل باید 31 روز فاصله باشد و زودتر از این تاریخ فرد نمی تواند مجددا در امتحان شرکت کند.

10.بعضی از دانشگاه های مدیریت و یا خیلی از آنها به جای آزمون GMAT  آزمون GRE را نیز می پذیرند. آزمون GRE GENERAL نیز همانند آزمون GMAT یک آزمون استاندارد بوده  و توسط ETS برگزار می گردد. نمرات این دو با تقریب قابل تبدیل به هم هستند.

نظرات کاربران ( بازدید کننده )

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند

پشتیبانی در واتساپ