چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

  • خانه
  • چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

بسیاری از زبان آموزان بر این باورند که برای‌ خواندن یک متن به زبان انگلیسی، لازم است همه ی کلمات را بدانید؛ اما اینگونه نیست. حتی خود انگلیسی زبان ها هم تمام لغات را نمی دانند. حال باید یاد بگیریم که چگونه بدون تسلط کامل یک متن انگلیسی را روان بخوانیم؟ 
یکی از موضوعات مهم در هنگام خواندن متن درک مطلب است. در حین خواندن ممکن است با کلمات نا آشنای زیادی روبرو شوید؛ اما نباید استرس بگیرید. معمولا در متن های طولانی این مسئله رخ می دهد و حتی خوانندگان پیشرفته هم کلمات جدید زیادی را در متن می بینند. اما اگر متن و مقصود نویسنده را درک کرده باشید، درک این جزئیات هم ساده تر می شود.

 

چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

 

مطالعه موضوعات مورد علاقه

اگر می خواهید به تدریج مهارت reading خود را تقویت کنید، بهتر است از موضوعات مورد علاقه تان شروع کنید. برخی برای تقویت این مهارت به سراغ آزمون های آیلتس و تافل می روند؛ اما این متن ها معمولا دشوار هستند و برای فردی که در حال یادگیری و تقویت مهارت reading است، مناسب نمی باشند. در واقع اولین مرحله نباید آنقدر سخت باشد که زبان آموز را دلسرد کند. پس بهتر است با کتاب ها و موضوعات مورد علاقه خود شروع کنید. در انتخاب کتاب هم پیشنهاد می‌کنیم از ساده‌ترین کتابی که درباره موضوع موردعلاقه شما وجود دارد، شروع کنید.

 

در هنگام مطالعه عجله ای نداشته باشید

در هنگام خواندن یک متن، عجله نداشته باشید. وقتی در حال یادگیری هستید ممکن است زمان ریادی هم صرف کنید؛ معمولا اولین متون زمان زیادی را از زبان آموز می گیرند. وقتی ذهن و زبانتان با متن آشنا نباشند، نمی توانید به سرعت هم پیش بروید و این مسئله در بین زبان آموزان بسیار طبیعی است. ما می خواهیم یک متن را برای تقویت مهارت هایمان بخوانیم پس نباید عجله داشته باشیم. اگر سرعتتان پایین است نگران نباشید؛ با خواندن  کتاب های مختلف این مشکل هم برطرف می شود. 

 

چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

 

کلمات جدید را هایلایت بکشید

هر کلمه ی جدیدی که با آن روبرو می شوید را هایلایت کنید. برای اینکه حرفه ای تر عمل کنید، چند رنگ ماژیک بردارید و طبق طبقه بندی ذهنیتان کلمات را با رنگ های مختلف هایلایت کنید. همچنین این رنگ آمیزی کلمات، باعث می شود بیشتر در خاطرمان بمانند. به مرور زمان متوجه می شوید که چقدر پیشرفت کرده اید.

 

برای رون خوانی لغات جدید را بنویسید

می توانید دفترچه ای تهیه کنید و لغات مهم و جدید را در آن یادداشت کنید. همچنین پس از نوشتن آن ها را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید. پس از مدتی متوجه می شوید مه بسیاری از لغات تکراری هستند و در بیشتر متن ها هم یکسان اند. به همین خاطر دیگر نیازی نیست دوباره آن ها را یادداشت کنید. حتی اگر اهل خرید رمان انگلیسی اورجینال و خواندن داستان باشید، به‌تدریج متوجه می‌شوید که در داستان‌های مختلف از نویسندگان متفاوت، لغات و اصطلاحات مشترک زیادی وجود دارد.

 

چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

 

خلاصه نویسی کنید

خلاصه نویسی هم یکی تز راه های کاربردی برای تقویت مهارت ریدینگ است. شاید در ابتدا به نظر عجیب بیاید اما با این کار خودتان را جای نویسنده می گذارید و بهتر درک می کنید. در واقع با این کار ذهن خود را شبیه یک انگلیسی زبان می کنید. در خلاصه نویسی هم سعی کنید کلمات جدید را بکار ببرید تا تمرین هم داشته باشید. به‌این‌ترتیب در تمام طول خواندن متن با تمرکز و آگاهی کامل حضور داریم.
 
 

نظرات کاربران ( بازدید کننده )

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند

چطور میتونم کمکتون کنم؟