قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید

  • خانه
  • قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید

می توان گفت سرزمین هایی که قدیمی ترین کشور های جهان در آن قرار گرفته اند میلیون ها سال وجود داشته اند و با گذشت زمان امپراطوری ها و کشورهای بسیاری روی کار تمده و یا سقوط کرده و مردمان آن مهاجرت کرده اند. جالب است بدانید که تعداد کشورهایی که هزاران سال مداوم وجود داشته اند زیاد نیست و به راحتی نمی توان تاریخ تشکیل کشورها را مشخص کرد. 

درباره قدیمی ترین کشور های جهان

به نظر شما قدیمی ترین کشورهای جهان کدامند؟ یا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ برخی از اولین تمدن ها 6500 سال قبل از میلاد مسیح به وجود آمده اند، درست زمانی که افراد زندگی شهر نشینی را رها کرده و در یک منطقه مستقر شدند و آن منطقه را وسیع تر کردند. اولین سکونت گاه ها به سرعت تبدیل به شهرهای انبوه شدند و در پی آن کشورها و ملت های جداگانه به وجود آمدند. در ادامه مطلب قدیمی ترین تمدن های دنیا از زمان امپراطوری کهن تا امپراطوری پارس در ایران و کشورهای اروپایی جمع آمری شده است. در این مقاله فصد داریم شما را با قدیمی ترین کشورهای جهان آشنا کنیم.همراه ما باشید!

 

 

قاره آفریقا قدیمی ترین تمدن جهانی

قاره آفریقا 3100 سال قبل از میلاد درست زمانی که عده ای از شکارچیان در دره رود نیل مستقر شدند برمی گردد. با این وجود اولین سلسه قدیمی کشور جهان 3100 سال قبل از میلاد تشکیل شده است و نیزمصر به عنوان قدیمی ترین کشور جهان شناخته شده است که در این دوران مصر علیا و مصر سلفی از طریق پادشاه منس متحد گردید و تبدیل به حکومتی واحد شد.
پادشاه منس توانست کنترل سرتاسر رود نیل را به دست بگیرد و پایتخت مصر را در ممفیس شهری نزدیک به قاهره امروز بنیان کند.
مصر امروزی که از قدیمی ترن نقظه جهان به حساب می آید در سال 1953 پس از انقلاب مصر در سال 1952 بنیان نهاد. این منطقه سال های بسیاری تحت حکومت امپراطوری های ایران و عثمانی می باشد که در قرن 9 و 10 میلادی به واسطه اعراب فتح گردید و تا به امروزه مصر جزو کشور های مسلمان باقی مانده است. در نتیجه مصر از قدیمی ترین کشورهای جهان در رتبه اول قرار دارد.

 

چین قدیمی ترین کشور جهان

طبق بررسی های انجام شده برای قدیمی ترین کشورهای جهان چین در رتبه دوم قرار گرفته است. این کشور  از قدیمی ترین تمدن های دنیا و جزو کشور های همیشه متحد می باشد. شیا اولین سلسله چینی ها می باشد که از 2070 تا 1600 سال قبل از میلاد حکومت کرده است، تاریخ مکتوب چین به سلسله شانگ 1600 تا 1046 سال قبل از میلاد است از این رو شواهد دست اولی از سلسله شیا مشخص نیست به همین علت تاریخ دقیق این سلسله کار بسیار دشواری است اگرچه یافته های جدید باستان شناسی صحت این تاریخ ها را تایید می کند و چین را به عنوان قدیمی ترین کشورهای جهان می داند. جالب است بدانید تا قبل از حفاری های دهه 1960 و 1970 میلادی که شواهدی مبنی بر وجود سلسله شیا کشف شد، بسیاری از مردم این موضوع را افسانه می دانستند. دوران سلسله چین در سال 1912 میلادی با سلسله چینگ تمام شد و نیز حکومت جمهوری این سرزمین تشکیل شد. جمهوری خلق چین در سال 1946 به وجود آمده و تا به امروز بر پا است.

 

 

هند قدیمی ترین کشور جهان

قاره هند از 3300 سال پیش از میلاد یعنی حدود 5000 تا 6000 سال جمعیت ساکن را داشت و از سال 1500 قبل از میلاد مردم آن به هم پیوستند که در آن صورت تمدن ودایی یکی از نخستین تمدن های شهری که پایه گذار هندوئیسم شد بنا گردید. هند که از قدیمی ترین کشورهای جهان به شمار می آید، در طی هزاره‌های بعدی سلسله‌های گوناگونی را به خود دیده ‌است. اولین پادشاهی‌ از سال 1200 قبل از میلاد آغاز شد و تا پایان دوره ودایی ادامه داشت. 
جالب است بدانید در پایان دوره ودایی منجر به شکل‌گیری هندوئیسم، جینیسم و بودیسم در هند شد. هند امروزی در سال 1947 میلادی زمانی ‌که از سلطه انگلیس جدا گردید، بنیان‌گذاری شد. از این رو هند جزو قدیمی ترین کشورهای جهان است که رتبه سوم را دارد.

 

 

پرتغال قدیمی ترین کشور جهان

زمانی که صحبت از قدیمی ترین کشورهای جهان می شود به طور قطع کشور پرتغال به پای مصر و چین ایران نمی رسد اما با این حال کشور پرتغال هزاران سال است که توانایی حفظ مرزهای خود را دارد و یکی از قدیمی ترین کشور های جهان شود. مرزهای کشور پرتغال در سال 1139 میلادی مشخص گردیده و بدین معنا است که پرتغال رسما از قدیمی ترین ملت های اروپا به شمار می آید. قبل از این که این کشور رسما به عنوان کشور پرتغال شناخته شده باشد از تمدن ها و امپراطوری های بسیاری گذر کرده است. پایتخت کشور پرتغال شهر لیسبون قدمتی بیشتر از کشور رم دارد.

 

 

فرانسه قدیمی ترین کشور جهان

در قرن 5 میلادی کشور فرانسه تاسیس شد ولی به اندازه ی دیگر کشور ها قدمت ندارد اما بدون شک از قدیمی ترین کشور های جهان به حساب می آید. مورخان در آن زمان بنیان گذاری فرانسه را قرن پنجم میلادی همزمان با قدرت رسیدن پادشاه کلوویس مشخص کرده اند. در آن زمان کشور فرانسه قدرت بسیاری در اروپا د اشته است. در نتیجه کشور فرانسه جزو قدرت های جهان امروز به حساب می آید که جزو قدیمی ترین کشور های جهان هم می باشد.

 

 

سن مارینو  قدیمی ترین کشور جهان 

کشور کوچک سن مارینو از دیگر قدیمی ترین کشورهای جهان به حساب می آید که به عنوان یکی از کوچک ترین کشورهای اروپایی شناخته می شود. سن مارینو در سال 301 میلادی به واسطه فردی که به خاطر داشتن عقاید مسیحی اش در فرار بود به طور رسمی برپا شد. کشور سن مارینو پس از قرن ها تجارت به عنوان یک کشور جمهوری قانون اساسی به رسمیت شناخته شد که قانون آن از قدیمی ترین قانون اساسی جهان می باشد.

 

 

ایران قدیمی ترین کشور جهان

ایران کهن نیز از مدعیان اصلی قدیمی ترین کشورهای جهان است که به نام پرشیا شناخته می‌شد. این سرزمین باستانی که قدیمی ترین قوم های دنیا را در بر دارد، کشور ایران در حدود 550 سال پیش از میلاد و تحت حکومت هخامنشیان تاسیس شده است. قبل از ظهور امپراطوری پارس، گروهی از مردم شامل ایلامی‌ها و مادها می شدند در منطقه‌ای که بعدها ایران نامیده شد، زندگی می‌کردند. ایلامی‌ها از تمدنی پیش از تمدن ایران بودند که در نواحی غرب و جنوب ‌غرب ایران امروز سکونت کردند. مادها نیز تا پیش از ورود پارس‌ها به ایران کنترل بیشتر بخش‌های ایران را دربر گرفته بودند.
 سرزمین پارس که یکی از قدیمی ترین امپراتوری های جهان را دارد، جزو قدیمی ترین کشور های جهان جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده ‌است. شهر سوخته در سیستان و بلوچستان قدیمی ترین شهر ایران و شوش خوزستان قدیمی ترین شهر زنده ایران است همچنین ایران و یونان قدیمی ترین زبان دنیا را هم دارند.

 

 

نظر دهید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند