هر آنچه در مورد آزمون های زبان خارجی باید بدانید

  • خانه
  • هر آنچه در مورد آزمون های زبان خارجی باید بدانید

در دنیا آزمون های مختلفی برای زبان خارجی برگزار می شود که هر یک از این آزمون ها ویژگی های منحصر به فردی دارد و افراد برای تعیین سطح زبان خود و به منظور ارزیابی میزان تسلط خود به زبان انگلیسی سعی می ‌کنند تا در این آزمون ها شرکت کنند.

از مهم ترین آزمون های بین المللی زبان انگلیسی می ‌توان به تافل، آیلتس PTE و GRE اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم تا توضیحات مربوط به هر یک از این آزمون ها را با شما در میان گذاریم تا شما بتوانید به بهترین شکل با این آزمون ها آشنا شوید، پس با ما همراه باشید.

 

آزمون تافل

آزمون تافل یکی از معتبرترین آزمون های بین المللی زبان در سطح دنیا به حساب می ‌آید. در این آزمون سطح تسلط یک فرد به زبان انگلیسی در بخش های مختلفی مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد و امروز بیش از ۱۰۰۰۰ موسسه، کالج و آژانس مدرک تافل را به رسمیت می شناسند. تافل امروزه جایگاه ویژه ‌ای در سراسر دنیا دارد.

 

مراحل آزمون تافل

آزمون تافل به چند مرحله تقسیم می‌شود که قصد داریم در این بخش به بررسی مراحل آزمون تافل پرداخته و توضیحات هر یک از آن ها را بیان کنیم.

 

مهارت خواندن در آزمون تافل

این بخش از آزمون تافل بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه زمان نیاز دارد و 3 تا 5 متن با تعداد کلمات تقریبی ۷۰۰ کلمه به دانشجو ارائه می ‌شود و دانشجو باید با توجه به مطالب پرسش های مشخص شده پاسخ دهد.

 

مهارت شنیدن در آزمون تافل

این بخش از آزمون تافل بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان نیاز دارد و در آن ۶ تا ۹ فایل صوتی ۳ تا ۵ دقیقه ای برای دانشجویان پخش می شود و سپس دانشجویان باید با توجه به شنیده های خود به ۳۵ تا ۵۰ سوال پاسخ دهند.

 این مکالمات معمولاً صحبت ‌های ضبط شده در سخنرانی های علمی و یا کلاس های دانشگاهی است و عموما در آن لهجه آمریکایی وجود دارد ولی در مواردی لهجه های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد تا میزان تسلط یک فرد به لهجه های مختلف زبان انگلیسی نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

مهارت صحبت کردن در آزمون تافل

این بخش از آزمون که ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد، شامل صحبت کردن و سنجش مهارت گفتاری شما می ‌شود و در آن شما باید به شش سوال پاسخ دهید. در این بخش مهارت های شنیداری و صحبت کردن شما به صورت همزمان درگیر شده و مورد ارزیابی قرار می ‌گیرد.

 

مهارت نوشتن در آزمون تافل

این مرحله که آخرین گام در آزمون تافل است ۵۰ دقیقه زمان را به خود اختصاص می‌دهد و در آن مهارت نوشتاری شما به شکل کامل مورد سنجش قرار می گیرد. این بخش از آزمون به این شکل است که شما یک متن را خوانده و سپس به یک سخنرانی آکادمیک گوش می دهید و بعد از آن باید محتوای ارائه شده را درک کرده و با توجه به نکات اصلی آن نوشته و بخش هایی از آزمون را تکمیل کنید.

 

نکات مربوط به آزمون تافل

هزینه ثبت نام در آزمون تافل ۲۲۵ دلار است و نمره آن از ۴۰ تا ۱۲۰ است. هر بخش دارای ۳۰ نمره است. اعتبار مدرک تافل به مدت ۲ سال بوده و مدت زمان آزمون آن ۴ ساعت طول می کشد. 

پس از اتمام آزمون، بین ۱۰ تا ۱۲ روز بعد نتایج اعلام می ‌شود و هر فرد می‌تواند هر ۱۲ روز یکبار در این آزمون شرکت کنند. مهلت ثبت ‌نام در آزمون تافل ۷ روز پیش از برگزاری آزمون است. این آزمون در سال بین ۳۰ تا ۴۰ مرتبه برگزار می ‌شود و معمولاً در جمعه، شنبه یا یکشنبه شاهد برگزاری آزمون تافل هستیم.

 

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس در کنار آزمون تافل یکی از معتبرترین آزمون های زبان در سراسر دنیا است و در واقع این آزمون برای افراد با لهجه بریتانیایی در نظر گرفته شده است. بر خلاف آزمون تافل که در آن لهجه آمریکایی مورد ارزیابی قرار می گیرد، این آزمون معیاری برای سنجش دانش زبانی انگلیسی افراد با لهجه بریتانیایی است. 

 

مراحل آزمون آیلتس

اگر بخواهیم نگاهی به مراحل آزمون آیلتس انداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهارت شنیدن در آزمون آیلتس

در این بخش از آزمون آیلتس به شما ۴۰ دقیقه زمان داده می شود تا یک فایل صوتی را گوش داده و پاسخ های خود را به پاسخ نامه منتقل کنید. در واقع ۳۰ دقیقه برای شنیدن فایل صوتی و ۱۰ دقیقه برای انتقال جواب ها وقت خواهید داشت.

مهارت خواندن در آزمون آیلتس

در این بخش به شما سه متن با حدود ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه داده می شود و شما ۶۰ دقیقه مهلت دارید تا به ۴۰ سوال این بخش پاسخ دهید. متن ها به کار رفته در این بخش از مجلات، جزوات، کتاب ها و روزنامه‌ ها انتخاب شده است تا افراد بتوانند با دانش عمومی خود به این سوالات پاسخ دهند.

مهارت نوشتن در آزمون آیلتس

در این بخش از آزمون آیلتس به شما ۶۰ دقیقه زمان داده می شود تا یک نامه رسمی یا غیررسمی را به یک شخص فرضی با صورت مسئله توضیح داده شده یادداشت کنید. متن شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه باشد و معمولاً نوشتن آن ۲۰ دقیقه زمان می‌ برد. در مرحله دوم از این آزمون باید نظر خود را در رابطه با موضوعی مشخص در مدت زمان ۴۰ دقیقه و در حدود ۲۵۰ کلمه یادداشت کنید.

مهارت صحبت کردن در آزمون آیلتس

بخش آخر آزمون آیلتس مهارت صحبت کردن شما را در 10 تا ۱۵ دقیقه مورد سنجش قرار می ‌دهد و در آن شما باید به سوالات عمومی، یک موضوع خاص و مکالمه با مصاحبه کننده پاسخ دهید.

نکات مربوط به آزمون آیلتس

هزینه شرکت در آزمون آیلتس با توجه به مراکز آزمون مختلف است و امتیاز این آزمون بین 4.5 تا 9 می باشد. اعتبار مدرک آیلتس ۲ سال بوده و مدت زمان آزمون آیلتس در حدود ۳ ساعت در نظر گرفته می شود. برای شرکت در دو آزمون متوالی آیلتس محدودیتی وجود ندارد.

آزمون PTE

آزمون PTE مناسب افرادی است که قصد تحصیل و مهاجرت به کشورهایی مثل استرالیا و کانادا را دارند. این آزمون به سه نوع عمومی، آکادمیک و کودکان و نوجوانان تفکیک می شود و در آن مهارت های مختلف هر فرد مورد سنجش قرار می‌ گیرد.

مراحل آزمون PTE

آزمون PTE شامل سه بخش است که در آن چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در ادامه هر یک از بخش های آزمون PTE را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

مهارت صحبت کردن و نوشتن در آزمون PTE

در این بخش دو مهارت صحبت کردن و نوشتن هر فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد و در واقع شاهد یک آزمون تلفیقی هستیم که بخش بسیار زیادی از آزمون PTE به این بخش اختصاص دارد. مدت زمان آن بین ۷۷ تا ۹۳ دقیقه می باشد.

مهارت خواندن در آزمون PTE

این بخش بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد و در آن شاهد سوالات مختلفی مثل چند گزینه‌ ای چیدن پاراگراف ها، پر کردن جاهای خالی و... هستیم. در این بخش مهارت خواندن دانشجویان در کنار دایره واژگان مورد ارزیابی قرار می ‌گیرد.

مهارت شنیدن در آزمون PTE

بخش آخر آزمون PTE بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه زمان نیاز دارد و در آن پس از شنیدن فایل های صوتی باید به سوالات مختلفی پاسخ دهید که هر یک از این سوال ها به شکل های مختلفی مطرح می ‌شوند.

نکات مربوط به آزمون PTE

هزینه شرکت در این آزمون با توجه به محل برگزاری متفاوت است و کل نمره آزمون PTE از ۹۰ است. اعتبار مدرک این آزمون ۲ سال بوده و مدت زمان برگزاری آزمون سه ساعت می باشد. هر فرد می ‌تواند هر ۵ سال یکبار در این آزمون شرکت کنند.

 

آزمون GRE

آزمون GRE یک فیلتر برای ورود به تحصیلات تکمیلی در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا است و هدف از این آزمون سنجش توانایی های تحصیلی افراد به شمار می رود. در آزمون GRE سه موضوع اصلی محاسبات ریاضی، درک مطلب و مقاله نویسی مورد ارزیابی قرار می ‌گیرد.

مراحل آزمون GRE

GRE شامل سه مرحله است که در ادامه به بررسی این سه مرحله خواهیم پرداخت.

استدلال کلامی

در این بخش از آزمون GRE شما باید به 40 سوال در ۶۰ دقیقه پاسخ دهید که این سوال ها شامل تحلیل واژگان و درک مطلب می باشد. نمره این بخش بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ است

استدلال کمی

این بخش نیز شامل ۴۰ سوال است که دانشجویان باید در مدت زمان ۷۰ دقیقه به آن پاسخ دهند. سوالات این بخش شامل مسائل ریاضیاتی و مهارت های محاسباتی نسبتاً ساده ‌ای در حد دوره دبیرستان است و امتیاز آن نیز بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ می باشد.

نوشتار تحلیلی

در این بخش شما باید در ۶۰ دقیقه دو مقاله تحلیلی را به نگارش در آورید. تحلیل، گرامر پیچیده، تعداد لغات و... می تواند تاثیر بسزایی بر روی نمره پایانی شما داشته باشد.

نکات مربوط به آزمون GRE

هزینه شرکت در این آزمون ۲۰۵ دلار بوده و نمره دو بخش اول آن بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ و بخش سوم بین ۰ تا ۶۰ است. اعتبار مدرک آن ۵ سال بوده و برای شرکت در این آزمون می توان هر ۲۱ روز یکبار ثبت ‌نام انجام داد.

حرف آخر

در این مطلب شما را با چهار آزمون مهم زبان آشنا کرده و در رابطه با ویژگی های هر یک از این آزمون ها صحبت کردیم. شما می توانید با توجه به نیاز و علاقه خود در هر یک از این آزمون ها شرکت کنید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در رابطه با هر یک از این آزمون ها دارید می توانید با شماره های موجود بر روی وب سایت آموزشگاه زبان گات تماس گرفته و از کارشناسان این مجموعه در این زمینه مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

 

نظر دهید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند