حقایق جالبی درباره ارمنستان

  • خانه
  • حقایق جالبی درباره ارمنستان

ارمنستان کشوری زیبا و همسایه است که سالانه مسافران زیادی را به خود جذب می کند. مردمان این کشور سختی های زیادی داشتند تا استقلال خود را بدست آورند. حدود ۲۷ سال پیش این کشور زیر نظر جماهیر شوروی اداره می شد و امروز، ارمنستان کشوری مستقل می باشد که مورد توجه عموم قرار گرفته. در ادامه با حقایقی از ارمنستان آشنا می شویم.

تا پایان متن همراه ما باشید.

 

 

حقایق جالبی درباره ارمنستان

 

 

ارمنستان اولین کشوری است که مسیحی شد

 

ارمنستان اولین کشوری بود که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود اعلام کرد. حدود ۹۷٪ مردم این کشور مسیحی هستند. پس از عیسی مسیح (ع) مردم ارمنستان بسیار مشتاق بودند و ایمان آوردند.

پس از آن پادشاه آن دوره (St Gregory Illuminator) دین مسیحیت را دین رسمی این کشور اعلام کرد و پس از آن کلیسا های زیبایی با نام پادشاه تأسیس شدند. کلیسا های ارمنستان بسیار دیدنی هستند.

از زیباترین کلیسا های آن می توان به صومعه تتو اشاره کرد که بسیار با شکوه و بی نظیر است و ساخت آن به قرن نهم میلادی باز می گردد.

 

 

ارمنستان اولین کشوری است که مسیحی شد

 

 

ایروان از قدیمی ترین شهرهای جهان

 

ایروان یکی از قدیمی ترین شهر های جهان است. این شهر پایتخت کشور ارمنستان است و برخی بر این باورند که ۲۹ سال پیش از رم ایروان شکل گرفته است. این شهر چشم اندازی زیبا از کوه آرارات دارد و بناهای تاریخی و کهن، جذابیت ویژه ای را به شهر منتقل کرده اند. همانطور که از قدیمی بودن آن گفتیم، باید به موزه های زیبای آن اشاره کنیم که از مکان های دیدنی ارمنستان هستند.

 

 

ایروان از قدیمی ترین شهرهای جهان

 

قدیمی ترین حروف الفبا در ارمنستان

 

الفبای ارمنستان ۲۸ حرف دارد که ۳۵ حرف بوده و ۷ حرف آن جز هجاهای صوتی هستند. این حروف در سال های ۴۰۵ تا ۴۰۶ پس از میلاد مسیح اختراع شدند. دانشمند آن دوره به نام مسروپ ماشتوتس تصمیم گرفت که الفبای سرزمین خود را بسازد تا فرهنگ و تمدن سرزمینش حفظ شود. دانشمندان معتقدند که الفبای کره جنوبی، گرجستان و ارمنستان به عنوان زبان های پیشرفته در زمان خود شناخته می شوند.

 

 

قدیمی ترین حروف الفبا در ارمنستان

 

نماد ارمنستان کوه آرارات است

 

کوه آرارات نماد ارمنستان است. از حقایق جالب دیگر، این کوه در کشور ترکیه قرار دارد که برخی معتقدند کشتی نوح در بالای آن قرار دارد و در میان یخ ها است. ار همین رو به عنوان یکی از قدیمی ترین کوه ها شناخته شده است.

 البته با وجود این بحث ها هیچ اثری از کشتی در آنجا وجود ندارد. کوه آرارات حدود ۵۱۳۷ متر ارتفاع دارد و در افق ایروان، پایتخت ارمنستان دیدنی است.

برخی می گویند کوه آرارات در مقابل زلزله ای شدید از ارمنستان محافظت کرده است. شاید امروزه آرارت در ترکیه باشد اما همیشه اینگونه نبوده است و در تاریخ بین پادشاهی ارمنستان، ایران، روسیه وترکیه دست به دست شده است.

 

 

نماد ارمنستان کوه آرارات است

 

کشف قدیمی ترین کفش جهان در ارمنستان

 

در سال ۲۰۰۸ میلادی، در منطقه آرنی قدیمی ترین کفش جهان را یافتند. قدمت این کفش ۵۵۰۰ سال می باشد که توسط کارشناسان کشف شده است. جنس آن از چرم و نی است که برای پای راست هم می باشد. سایز آن هم حدود ۴۵ سانتی متر در ۴۴ سانتی متر می باشد.

نظر دهید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری علامت گذاری * شده اند